Co je to Pink Ponk?
Stručná historie
Vše začalo v roce 2014, kdy v prvním ročníku zvítězil Jan Gomola a zúčastnil se poté Mistrovství Světa v Modrém Pinci (Sandpaperu) v Londýně.
První ročníky Modrého Pince pořádal Antonín Srna. Poté se o chod turnajů staral Karel Karásek s Tomášem Sadílkem. Moc děkujeme za ty roky co se starali o chod turnajů a umožinili českým hráčům účastnit se světových turnajů.
Během pandemie covidu se přestalo hrát a Mistrovství světa v Modrém Pinci bylo zrušeno a už se nikdy neobnovilo.
Roku 2022 Marek Záškodný objevil pozvánku na turnaj v Hardbatu v USA, což je obdoba Modrého Pince. Vypravili jsme se tehdy na tento turnaj do Houstonu v USA a navázali tak kontakt s mezinárodní asociací ICTTF a Stevem Claflinem.
Jako Česká Republika jsme se členy ICTTF asociace a roku 2023 jsme v Brušperku uspořádali oficiální první českou kvalifikaci v Sandpaperu (Modrý Pinec), Hardbatu a Woodu.
Roku 2024 jsme už jako kvalifikanti vycestovali do Mexika na Mistrovství světa, kde se Adam Vitásek dostal až do semifinále. Výborně se umístili také Adolf Hűttl a Daniel Vitásek, kterí se také dostali do semifinále kategorií Senioři/Junioři.
Roku 2024 jsme také založili naší oficiální asociaci Česká asociace Pink Ponku a snažíme se tento nově vznikající sport zpopularizovat a rozšířit po celé ČR i po celém světě. Za zmínku také stojí, že se nám podařilo úspěšně zorganizovat kvalifikaci v Návsí s účastí 15 zahraníčních hráčů a také jsmě nově rozjeli sérii turnajů Pink Ponk Tour 2024 po ČR.
V lednu 2025 se chystáme na Mistrovství světa do Macau v Číně s 8 člennou českou výpravou.
Co je to Sandpaper?
Pochází z Evropy. U nás původně známo jako Modrý Pinec podle modrých pálek. Postupem času se, ale pálky měnily a poslední verze pálek už byla spíše šedá.
Jedná se o speciální soutěžní disciplínu ve stolním tenisu kdy se hraje speciálními pálkami s povrchem ze šmirgl papíru.
Zjednodušeně řečeno je povoleno hrát s libovolnou pálkou se šmirglpapírem z minulých let. Podrobněji se dočtete zde: Schválené pálky pro Sandpaper.
Oproti stolnímu tenisu má také upravena pravidla:
- Set se hraje do 15 míčků. Pokud je stav 14:14, tak se nehraje rozdílem dvou míčku, ale vítěz následující výměny vyhrává celý set. Konečný stav bude tedy 15:14 nebo 14:15.
- Hráč má k dispozici v zápase Double Point. V případě, že zvedne ruku a zahlásí "Double" a následující výměnu vyhraje získává 2 body. Na Double Point se také bere míček jiné barvy.
- V případě zápasu na 2 vítězné sety má hráč k dispozici 1 Double Point. V případě zápasu na 3 vítězné sety má k dispozici 2 Double Pointy.
Co je to Hardbat?
Pochází z USA. Hraje se s 2 vroubkovanými potahy.
Také se jedná o speciální soutěžní disciplínu ve stolním tenisu s jinými pravidly:
- Servisy se mění po 5 míčcích.
- Hrají se delší sety do 21 míčků s rozdílem 2 bodů.
- Hraje se speciálními pálkami. Jsou povoleny všechny pálky, které se dají oficiálně koupit u nás a na stránkách ICTTF. Zde je seznam schválených pálek a potahů: Schválené pálky pro Hardbat.
- Povoleny jsou u nás také prodávané vroubkované pálky jako komplet. Například pálka Joola Beat. V případě jiných značek pálek nás prosím kontaktujte a my Vám sdělíme zda je pálka povolena.
Co je to Wood?
Pochází z Brazílie
Hraje se čistě s dřevem bez potahů.
Také se jedná o speciální soutěžní disciplínu ve stolním tenisu s jinými pravidly:
- Set se hraje do 15 míčků. Pokud je stav 14:14, tak se nehraje rozdílem dvou míčku, ale vítěz následující výměny vyhrává celý set. Konečný stav bude tedy 15:14 nebo 14:15.
- Hraje se do celkového počtu 30 bodů.
- Příklad zápasu: Pokud hráč vyhrál 15:14 a pak prohrál 14:15, tak se poslední set hraje do 1 míčku. Končí 1:0 nebo 0:1.
- Hraje se libovolnou celodřevěnou pálkou. Podrobněji zde: Schválené pálky pro Wood.